Saluki or Gazelle Hound Club Championship Show 2014

Championship Single Breed Show
19th October 2014
Judge(s): 
Dogs: Kathy Webb
Bitches: Espen Engh
BIS: Janette Cotterill
Results: 

BEST IN SHOW & RESERVE BEST IN SHOW

CH GLENOAK KIYAN & DAWNCHASE ZAMIR

BEST OPPOSITE SEX & BEST VETERAN IN SHOW

BER CH ULMARRA TROPICAL ICE AT WINTON & JESHINS DYNAMIC DIVA

RESERVE BEST BITCH

ALSAHRA LALANA

BEST PUPPY IN SHOW

HISILOMES LEONORE MISH CRANSTAL (IMP)

BEST PUPPY DOG

HISILOMES LAMORAK (IMP)

BEST BREEDER IN BREED

STEER
Dog results: 

Minor Puppy

1st  Hisilomes Lamorak (imp)
2nd Al Caliphs Anjal Bey
3rd
Reserve
VHC

Puppy

1st Hisilomes Lamorak (imp)
2nd
3rd
Reserve
VHC

Junior

1st Bendegedig Arrowsmith of Greatplains
2nd
3rd
Reserve
VHC

Yearling

1st Kasaque Ra Abdur Rashid
2nd Fernlark Di Amore Royale at Cornhaze
3rd
Reserve
VHC

Novice

1st Fernlark Di Amore Royale at Cornhaze
2nd Bendegedig Arrowsmith of Greatplains
3rd Dawnchase Zivan
Reserve
VHC

Graduate

1st 
2nd 
3rd
Reserve
VHC

Post Graduate

1st Alsahra Aslan Bedu
2nd Hisilomes Kareef imp
3rd Mumtaz Theseus
Reserve Jazirat Shakeel for Cottonore
VHC Glenoak Juda

Mid Limit

1st Dawnchase Zamir
2nd Anasazi Red Kite
3rd Al Caliphs Djansa
Reserve Kasaque Niagra
VHC

Limit

1st Fernlark Elswavo JW
2nd Glenoak Kalima
3rd Tasia Mystique under Barleymoon
Reserve Sivendra Tahmas Altaya
VHC Lusaki Zai Zahref of Zardek

Open

1st Ch Glenoak Kiyan
2nd Ch Glenoak Jabari
3rd Ch  Aryna Curetes
Reserve Glenoak Jada 
VHC Ruweis Tibr

Special Open Dog (Smooth)

Absent
 

Veteran

1st Safaniyah Kulak
2nd Cottonore Enigma
3rd 
Reserve
VHC

Special Veteran

1st Jazirat Zidane
2nd Caryna Bacchus at Ilsham
3rd Fargaze Eyebright
Reserve
VHC

Special Beginners

1st Fernlark Rum n Black at Dawnchase
2nd 
3rd

Bitch results: 

Minor Puppy

1st Hisilomes Leonore Mish Cranstal imp
2nd
3rd
Reserve
VHC

Puppy

1st Hisilomes Leonore Mish Cranstal imp
2nd
3rd
Reserve
VHC

Junior

1st Charrioak Sheerzam JW
2nd Khalils Cressida-Classicus imp
3rd Hada Hadiyya Al Djiibaajah
Reserve
VHC

Yearling

1st Fernlark Schussboomer
2nd Ruweis Taghaada
3rd Kasaque Raissa
Reserve Timaru Inaaya of Jazirat imp
VHC Khalils Cressida Classicus imp

Novice

1st Mumtaz Pheobe
2nd Noushzad Claudia Classicus imp
3rd 
Reserve 
VHC 

Graduate

1st Alsahra Arabella
2nd Fernlark Tahita Typhoon
3rd Khalils Cressida Classicus imp
Reserve 
VHC 

Post Graduate

1st Alsahra Lalana
2nd Alsahra Alula for Jeshins
3rd Al-Yaman Sahar from Knightellinton imp
Reserve Labakan Lorique
VHC Dawn Queen

Mid Limit

1st Labakan Chiffonier
2nd Hisilomes Keepsake from Cranstal imp
3rd Tasia Maleisha
Reserve 
VHC 

Limit

1st Kasra Zeleka
2nd Jazirat Safiyyah
3rd Canapus Mistral under Barleymoon imp
Reserve Lusaki Zai Azhrah
VHC 

Open

1st Ber Ch Ulmarra Tropical ice at Winton
2nd Ch Jasmin of Canerikie JW imp
3rd Ch Caryna Meilichia ShCM
Reserve Ch Glenoak Kamala JW
VHC Khalils Allegra Classicus imp

Special Open Bitch (Smooth)

1st Alsahra Arabella
2nd Alsahra Alula for Jeshins

Veteran

1st Jeshins Dymanic Diva
2nd Ruweis Shaila
3rd Ch Caryna Calisto
Reserve Timaru Mazzika of Jazirat imp
VHC Ch Kasra Tabina

Special Veteran

1st Ch Kasra Nadirah
2nd Kasra Ni'mah of Glenoak
3rd Knightellington Asila
Reserve 
VHC 

Special Beginners

1st 
2nd 
3rd

Best Breeder

Steer